Hydroponiczna uprawa roślin, to nic innego jak uprawa roślin w wodzie. Nie znajdują tu zastosowania tradycyjne doniczki z ziemią. Oczywiście jeśli roślina zostanie umieszczona bezpośrednio w wodzie, jej korzenie z czasem mogą zacząć gnić. Dlatego też w uprawie hydroponicznej, korzenie znajdują się w specjalnym naczyniu wewnętrznym, wykonanym z tworzywa sztucznego. Wypełnione zostaje ono obojętnym podłożem, takim jak na przykład keramzyt. Dodatkowo znajduje się tam również wskaźnik, pokazujący optymalny poziom wody. Wszystko umieszczone zostaje w naczyniu zewnętrznym, zawierającym wodę z dodatkiem składników pokarmowych. Taka metoda, może zostać wykorzystana do uprawy wszystkich roślin domowych.

Podłoże, solidna podstawa do wzrostu

Bardzo istotny element w uprawie hydroponicznej, stanowi właściwe podłoże. Musi ono zapewniać przede wszystkim dobre osadzenie rośliny w doniczce, a także umożliwiać korzeniom rośliny, dostęp do powietrza. Zasadniczo dobrze sprawdzi się w tym przypadku keramzyt lub perlit. Można jednak dokonać zakupu specjalnego granulatu, dedykowanego do uprawy hydroponicznej. Tego rodzaju produkty, zdecydowanie zwiększają szansę na powodzenie uprawy. Naturalnie w zależności od gatunku rośliny, grubość i ciężar podłoża, muszą zostać w odpowiedni sposób dopasowane. Należy także sprawdzić, czy pH roztworu z podłożem, jest właściwe dla konkretnej rośliny. Idealne podłoże, jest przepuszczalne, a jednocześnie posiada również zdolności do zatrzymywania wody oraz składników pokarmowych. Ważne, by było wolne od wszelkich patogenów i szkodników.

Dlaczego warto stosować hydroponikę?

Pomimo faktu, iż na pierwszy rzut oka, uprawa hydroponiczna może wydawać się odrobinę skomplikowana, w rezultacie okazuje się jednak bardzo prosta i przynosząca ze sobą sporo zalet. Rośliny dojrzewają szybciej, aniżeli ma to miejsce w przypadku tradycyjnej hodowli w ziemi. Dlaczego tak się dzieje? Roztwór wodny, zostaje dostarczony bezpośrednio do środowiska korzeni. Rozwój systemu korzeniowego, jest więc o wiele szybszy. W rezultacie rośliny rosną bardzo szybko, są również mocne, zdrowe i odporne na szkodniki. Wyeliminowanie ziemi, pozwala na pozbycie się chorób doglebowych i szkodników. Sterylne podłoże, jest również gwarancją na uniknięcie rozwoju grzybów i bakterii.

W uprawie hydroponicznej, możliwe staje się zastosowanie automatycznego systemu nawadniania, który można programować według określonych potrzeb. Nawadnianie może więc odbywać się w sposób cykliczny, w ustalonych odstępach czasu. Rośliny otrzymują wszystkie niezbędne składniki, które są im niezbędna dla wzrostu i rozwoju.

Zalety, które warto docenić

Podstawową zaletą tego rodzaju uprawy, jest możliwość rzadszego podlewania roślin. Takie rozwiązanie, z pewnością przypadnie do gustu osobom, które często znajdują się poza domem i nie posiadają wystarczającej ilości wolnego czasu, by odpowiednio zadbać o swoje rośliny. Sterylne podłoże stanowi również doskonałe rozwiązanie w miejscach, gdzie wymagany jest wysoki poziom czystości i higieny.

Rośliny, które znajdują się w dużych donicach hydroponicznych, pochłaniają szkodliwe substancję z otoczenia, zwiększają wilgotność powietrza, a także zmniejszają wyładowania elektrostatyczne otoczenia. To również idealna propozycja dla alergików.

Hodowla pozwala również na zaoszczędzenie większej ilości miejsca, niż ma to miejsce w przypadku metody tradycyjnej. Korzenie nie mają bowiem potrzeby rozrastania się, w poszukiwaniu substancji odżywczych. Kąpiel wodna, dostarcza wszystkie niezbędne składniki, dzięki czemu, rośliny mogą być sadzone bardzo blisko siebie.

Woda jest niezwykle cennym składnikiem i dlatego należy korzystać z niej w sposób racjonalny. W przypadku uprawy hydroponicznej, możliwe staje się zaoszczędzenie, nawet do 90% wody, wykorzystywanej w ogrodnictwie tradycyjnym. Staje się to możliwe poprzez zastosowanie recyrkulacji substancji odżywczych w systemie. W rezultacie, rośliny pobierają jedynie tyle wody, ile faktycznie potrzebują.

Hydroponika, to wyjątkowo estetyczna forma uprawy roślin doniczkowych. Granulat nie brudzi się, nie pleśnieje i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Warto przekonać się o korzyściach wynikających z hydroponiki i wdrożyć tego rodzaju hodowlę we własnym domu.